Co zasadit a vysít na podzim na zahradě

Podzim na letní chatě je obdobím sklizně a přípravy na zimu. To je ale také ten správný čas pro zimní výsadbu různých plodin. Díky podzimní výsadbě se sníží množství jarních prací, jednoleté květy odhalí svou krásu mnohem dříve a objeví se rostlinné sazenice, které budou silnější a méně náchylné k většině škůdců. Čerstvé zelené se na stole objeví dříve a hotovou sklizeň lze sklízet mnohem rychleji. Pro podzimní výsadbu se dobře hodí cibule, zelenina, kořenová zelenina a jednoleté květiny.

Pravidla podzimní výsadby

Pro výsadbu si musíte vybrat slunná, otevřená místa, bez svahů, protože při tání sněhu hrozí vyplavení semen.

Místa přistání je nutné připravit předem. V září je potřeba plochu zryt, vyčistit ji od plevele a suti, přidat do půdy hnojivo, popel, kompost nebo humus a srovnat půdu.

Krátce před výsevem je třeba půdu znovu zalít a zavlažovat. Před příchodem mrazů začíná výsadba kolem října. Samozřejmě byste se měli zaměřit na předpověď počasí a dny příznivé pro setí.

Na připravených záhonech se vytvoří brázdy a poté se vysejí semena. Při setí je lepší zvýšit množství osiva, protože ne všechna semena budou schopna přežít zimní podmínky. V tomto případě musí být semeno suché.

Místa pro výsadbu nelze zalévat. Po výsevu se půda na hřbetech mírně zhutní a zamulčuje, aby se udržela vlhkost a izolovaly výsadby.

Přes zimu je potřeba na tyto hřebeny naházet více sněhu. Na jaře, v místě, kde jsou semena vysazena, musíte na oblouky natáhnout film, čímž vytvoříte skleníkové podmínky.

To se provádí za účelem rychlejšího prohřátí půdy, což usnadní klíčení semen a ochrání sazenice před náhodnými mrazy.

Zelení pro výsadbu před zimou

Při zimním vysazování těchto rostlin se na vašem stole již v květnu objeví čerstvé aromatické bylinky z vlastních záhonů. Semena plodin zasaďte do brázd do hloubky 2–4 cm.

Kopr

Semena se vysazují po zavedeném chladném počasí (lze vysévat vějířovým způsobem). Odrůdy: Lesnogorodsky, Gribovsky, Grenadier, Amazon, Richelieu, Hojnolistý.

Petržel

Výsev této plodiny na podzim je obzvláště prospěšný, protože… Semena petržele potřebují více času na přizpůsobení se v zemi.

Odrůdy: Curly, Beads, Curly, Obyčejný list, Titan, Sugar, Mooskrause.

Salát

Semena dobře snášejí zimní podmínky. Odrůdy: Moscow curly, Gauguin, Dandy, Vitamin, Berlin yellow, Lollo Rossa.

Řeřicha

Semena klíčí velmi rychle, takže není třeba spěchat s podzimní výsadbou, sází se až jako poslední, za vytrvalého chladného počasí, do brázd. Odrůdy: Dansky, Openwork.

Celer

Doporučená odrůda – Kornevoy, Gribovsky.

Špenát

Můžete ji zasít v září, v takovém případě mladé výhonky půjdou pod sníh a začnou růst ihned po tání sněhu. Semena můžete zasadit i v listopadu, s příchodem jara se pak objeví klíčky.

Odrůdy: Marquise, Round Dance.

Koriandr (koriandr)

Doporučené odrůdy: Avangard.

Ředkev

Odrůdy: Spartak, Růžovo-červená s bílou špičkou, Heat, Zarya, Duro, Mars.

Pastinák

Pokud jsou jeho semena zasazena na podzim, pak se díky přirozené stratifikaci zvyšuje rychlost klíčení semen. Pro podzimní výsadbu je vhodná odrůda Early Round.

Fenykl

Odrůdy: Podzimní krasavec.

Šťovík

Odrůdy Victoria, Belleville.

Kořenové plodiny pro výsadbu před zimou

Kořenové plodiny lze sázet i na podzim, ale neměli byste sázet velké množství semen. Takto pěstovaná kořenová zelenina není vhodná ke skladování. Sklizeň bude připravena v červnu, takže by měly být okamžitě spotřebovány. Semena se vysévají do hloubky asi 4 cm s údaji teploměru ne nižšími než +2 °C.

Doporučené odrůdy mrkve pro podzimní výsadbu jsou Nantes, Incomparable, Moscow Winter, Amsterdam, Vitaminnaya, Shantanay. Výsev tuřínu na podzim zabrání napadení blešákem brukvovitým. Odrůda Petrovskaya.

S výsadbou řepy není třeba spěchat. Je lepší ji vysadit pouze při stanovených mínusových teplotách. Odrůdy odolné proti chladu: Mona, Podzimnyaya flat, Thekla, Cold-rezistentní, Bordeaux, Detroit, Red Ball.

Brambor

Podzimní sázení brambor není příliš obvyklé, ale je to velmi účinný způsob, jak získat brzkou sklizeň. Brambory lze tedy získat již v červnu. Hlízy přitom dobře snášejí zimu. Mohou být vysazeny, když nastanou první noční mrazíky.

Doporučený způsob sázení brambor mezi řádky je 70 cm a do řádku mezi hlízami 30 cm Brambory se sázejí do hloubky 20 cm. Odrůdy pro výsadbu před zimou jsou Nevsky, Asterix a Udacha.

Předzimní výsadba cibule a česneku zaručuje brzkou sklizeň zeleně a tuřínu a také menší poškození škůdci a chorobami.

Doporučené odrůdy cibule:

  • Pórek – Vesta, vítěz.
  • Cibulové sady – Danilovsky, Senshui, Radar, Carmen, Stungartenriesen, Shakespeare, Troy, Ellan.
  • Cibulový batun – duben, květen, salát.
  • Vícevrstvá cibule – Zimní Odessa a Čeljabinsk super brzy.

Široce známé odrůdy zimního česneku jsou německé, Bogatyr, Komsomol, Alkor, Spas, Petrovsky.

cibule

Zelí můžete zasadit i jako zeleninu. Sazenice nebudou poškozeny škůdci a budou pevnější. Hlávky zimního zelí jsou chutnější než ty vysazené v létě. Odrůdy bílého zelí pro podzimní výsadbu jsou Vyuga, Sibiryachka, Dumas, červené zelí – Red Early, květák – Záruka, Movir. S úspěchem můžete vysadit i chřest, rukolu, rebarboru.

Zelí

Květiny pro podzimní výsadbu

Kromě zeleniny můžete na podzim vysadit i jednoleté kvetoucí rostliny. Jejich výsadbou na podzim získáte dřívější bujné kvetení. Semena květin lze vysévat na otevřeném záhonu s ohledem na jarní přesazení na správná místa.

Nebo si již můžete vybrat trvalé místo, kde budou letničky růst na podzim pro další letní sezónu. Místo pro výsev květin je předem připraveno, a když přijdou první teploty pod nulou, začnou sázet semínka. Semena se vysévají mnohem silnější, než když se zasadí na jaře do připravených jamek a poté se posypou zemí. Na zimu se doporučuje výsevní plochu mulčovat.

Pro zimní výsadbu jsou nejvhodnější jednoleté květiny Adonis, chrpa polní, Godetia, Calendula, Cosmea, Lavatera, Phlox roční, Eschscholzia, Astry.

  jednoleté květiny pro zimní výsadbu

Z trvalek můžete vysadit akvilii, arabis, levanduli, hořec.

  vytrvalé květiny pro zimní výsadbu

Vysázejte hlízy prvosenky jarní. Vysazujte cibule s přihlédnutím k době zakořenění. Tři týdny před příchodem mrazů. Před výsadbou cibulky dezinfikujte v roztoku fungicidů nebo manganu.

Při výsadbě se do půdy přidávají komplexní podzimní hnojiva. Výsadby musí být mulčovány senem, spadaným listím, pilinami a humusem. To poskytne rostlinám další kryt. Jako úkryt můžete použít i smrkové větve.

sázení květin

Pozor na výsadbu keřů a stromů, jak okrasných, tak ovocných, ale i jehličnanů. Rostliny přes zimu naberou sílu, lépe zakořeňují a takové rostliny mají silnější imunitu.

Podzim je skvělý čas na přesazování zahradních stromů a keřů nebo výsadbu nových sazenic. Rybíz, zimolez a dřišťál budou moci potěšit zahradníka sklizní bobulí po podzimní výsadbě. Dekorativní keře, jako je spirea, falešný pomeranč, snowberry, měchýřník a šeřík preferují podzimní výsadbu.

Podzimní výsadba není vůbec náročný úkol. Po tvrdé práci na podzim získáte spoustu výhod na jaře, kdy je každá minuta drahá pro každého zahradníka.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého