Hnojení jahod v létě: návod pro zahrádkáře

Jahody musíte krmit nejen na začátku letní sezóny, ale také v létě. V období plodů potřebují jahody (zejména velké odrůdy) další výživu více než kdy jindy. Hnojení zlepšuje chuť ovoce, dělá je šťavnatější, masitější a větší. O tom, jakými sloučeninami by se měly jahody v létě hnojit, si povíme v tomto článku.

Minerální hnojení během kvetení a tvorby bobulí

Začátkem června, kdy se tvoří první bobule, potřebují jahody draslík a další minerály. K tomu můžete připravit následující listové krmení:

  • 10 gr. kyselina boritá musí být rozpuštěna v 10 litrech. teplá voda. Jahody je třeba zpracovávat list po listu v období květu a když se bobule plní. Obvykle se provádějí 3 ošetření v intervalu 1,5 týdne.
  • 1 polévková lžíce. Monofosfát draselný by měl být zředěn v kbelíku (10 litrů) vody. Jahody bohatě zalijte a postříkejte připravenou směsí, zvláštní pozornost věnujte vaječníkům. Výsledný roztok obvykle vystačí na 5 dospělých keřů.
  • 2 gr. Síran zinečnatý rozpusťte v 10 l. voda. Výsledným roztokem musíte jahody postříkat večer za jasného dne.
  • 1 lžička Zřeďte dusičnan draselný v 10 litrech. voda. Aplikujte krmení na list s výsledným roztokem;
  • Použít můžete i přípravky jako Fertika Lux a Universal, které jsou smíchány s dusičnanem amonným a síranem draselným v poměru 1:1. Naneste 1 lžičku pod každý keř. připravená směs.

Jahoda

Chcete-li urychlit zrání plodiny, můžete si zakoupit komplexní přípravky, které lze zakoupit v každém zahradním obchodě. Vyberte si hnojiva označená jako „na jahody“ nebo „na ovoce a bobuloviny“.

Samostatně vyzdvihněme hnojivo Mag-Bor, které se používá jako kořenová a listová výživa během vegetačního období:

  • 1-2 polévkové lžíce. zředěný v kbelíku s vodou. Výsledný roztok se zalévá ke kořenům rostlin. První krmení se provádí před květem a druhé po 2 týdnech.
  • 2 polévkové lžíce. Hnojiva je třeba ředit v kbelíku s vodou. Jahody se postříkají připraveným roztokem 2-3krát s intervalem 10-15 dnů.

Když plody začnou dozrávat, mohou být jahody postříkány následujícími kompozicemi, aby byly bobule šťavnaté a sladké:

  • 1 gr. kyselina boritá, 2 g. rozpusťte síran draselný a manganistan draselný v 1 litru. voda;
  • 0,3 gr. kyselina boritá, 2 g. močovina a 1 lžička. rozpusťte dřevěný popel v 1 litru. voda.

Hnojení jahod lidovými prostředky a organickou hmotou

Pokud jste na svém pozemku proti chemikáliím, můžete jahody krmit lidovými prostředky, nejsou o nic méně účinné. Níže se podíváme na nejoblíbenější recepty, které si můžete snadno připravit sami.

Krmení kvasnicemi

Tato směs podporuje růst a plodnost nejen jahod, ale i jiných rostlin. S kvasnicemi můžete připravit několik užitečných kompozic:

  1. 5 gr. suché droždí a 1 polévková lžíce. cukr rozpustíme v 500 ml. teplá voda. Důkladně promíchejte a nechte několik hodin louhovat. Poté směs nařeďte na 25 litrů. zalévat a zalévat keře.
  2. 100 gr. zřeďte surové droždí v 10 litrech teplé vody, důkladně promíchejte a nechte směs jeden den. Připravené hnojivo by mělo být aplikováno na každou rostlinu, 0,5 litru.
  3. Ve 3l. Zřeďte 500 g teplé vody. živé kvasinky. Nechte 3-4 hodiny louhovat. Poté směs zředíme 25 litry. zalévejte a aplikujte kořenovou výživu.
  4. Při 5l. Zřeďte 1 polévkovou lžíci teplé vody. suché droždí, 2 gr. kyselina askorbová, trochu země a 50 gr. Sahara. Roztok nechte den vyluhovat. Poté směs zředíme 10 litry. vodou a aplikujte u kořene v poměru 1 litr na 1 keř.

Krmení jódem

Ve fázi plnění pupenů začíná listové krmení jódem. Aplikujte toto hnojivo 3krát každých 10 dní. Jódové doplňky obohacují jahody o mikroelementy a chrání před různými nemocemi. K přípravě směsi je třeba rozpustit 7-9 kapek drogy (jód si můžete koupit v jakékoli lékárně) v 10 litrech. vlažná voda.

Hnojení dřevěným popelem

Popel, stejně jako jód, vyživuje rostlinu a chrání ji před chorobami, vč. z šedé hniloby. Nejcennější je popel z hořících bříz, jilmů, jabloní a hrušní. Nikdy nepoužívejte popel z hořících plastů, novin, časopisů nebo polyetylenu. Hnojivo by mělo být aplikováno mezi řádky (1 hrst na 1 keř) v období, kdy se plody teprve začínají tvořit. Z popela si můžete připravit i tinkturu: 1 litr. Zřeďte 1 sklenici látky horkou vodou a výslednou směs zřeďte dalšími 10 litry. vodou a aplikujte hnojivo v poměru 1 litr. na keři.

Půda s hnojivy

Zelené hnojení

Kopřiva je bohatá na mikroelementy a dokonale vyživuje jahody. Pro přípravu zeleného hnojiva si natrhejte čerstvé kopřivy, nasekejte je nadrobno a pevně je zhutněte v kbelíku (sudu nebo jiné nádobě, kterou máte). Kopřivu zalijeme vodou a necháme na teplém místě 7 dní louhovat. Pro zvýšení efektu kvašení můžete do nádoby přidat sklenici džemu nebo nějaké sušenky. Před aplikací musí být roztok kopřivy zředěn vodou (2-3krát). Před květem se rostliny zalévají připraveným hnojivem na úrovni kořenů v množství 400-500 ml. na keři. Nelekejte se, kopřivové hnojivo má nejpříjemnější vůni, ale to je považováno za normu.

Jahoda

Organická hnojiva

  • Roztok divizny je považován za univerzální a zároveň efektivní krmení. Pro přípravu hnojiva rozřeďte 2 díly divizna v 10 dílech vody, nechte 3 dny louhovat v uzavřené nádobě s víkem pro lepší fermentaci. Poté roztok sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:1. Hnojivo by mělo být aplikováno v dávce 0,5-1 litru. za 1 rostlinu.
  • Pro přípravu roztoku z kuřecího hnoje je třeba organickou hmotu zředit vodou v poměru 1:30 a nechat několik dní louhovat ve vzduchotěsné nádobě. Hotové hnojivo se aplikuje v krocích po 1 litru. za 1 keř.

Zalévání zahrady a zahrady vodou

Jahody vždy vyžadují naši pozornost, potřebují péči, péči a další výživu. Včasné a kompetentní krmení je klíčem k bohaté a sladké sklizni. Jahody je potřebují na 2-4 roky života. Staré keře i při hojné aplikaci hnojiv méně plodí, proto je třeba je včas vyměnit za nové.

Vážení čtenáři, doufáme, že náš článek byl užitečný. Přejeme vám úspěch ve vašem podnikání s dacha, bohatou úrodu a lahodné bobule!

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého