Jak pěstovat falešný pomeranč v otevřeném terénu

Mock orange je dekorativní rozšiřující se keř, který dodá designu vašeho webu jedinečnou notu. V květnu až červnu zaujme svým bohatým kvetením. Sněhově bílé květy této rostliny mají dechberoucí vůni.

Velmi často se falešný pomeranč nazývá jasmín, ale to není pravda, protože se jedná o zcela odlišné rostliny. Jasmín se v našich zeměpisných šířkách nenachází na otevřeném prostranství, protože je to velmi teplomilná plazivá rostlina – liána, rostoucí v teplých zemích. Jasmín najdete jen doma.

Mock orange se naopak poměrně často pěstuje na otevřeném prostranství. Jedná se o poměrně vysoký (až 5 metrů vysoký) rozložitý keř, který není náročný na podmínky pěstování, není náladový a je mrazuvzdorný. Mock orange nemá rád suché podmínky, takže vyžaduje časté zalévání.

Typy a odrůdy falešného pomeranče

Existuje asi 70 druhů této rostliny. Výška, doba kvetení, přítomnost květového aroma a barva listů závisí na zvoleném druhu a odrůdě. Tyto keřovité rostliny jsou mrazuvzdorné a nevyžadují péči. Mohou být bezpečně vysazeny jak ve stínu, tak na slunci. Při pěstování také příliš nezáleží na kvalitě půdy. Jedinou podmínkou je vydatná zálivka. Je důležitý pro všechny odrůdy.

Nejoblíbenějším typem je – obyčejný falešný pomeranč (koruna), má perzistentní a intenzivní aroma květin. Odrůdy: Aureus, Bel Etoile (nízký keř), Variegatus (listy s bílým okrajem), Velkokvěté.

Chubushnik

Nadýchaná falešná oranžová. Jeho květy jsou bez zápachu a rostlina může dosáhnout výšky 5 metrů.

Fialově skvrnitý. Květy tohoto keře mají na bázi okvětních lístků fialové a růžové skvrny. Odrůdy „Belle Etoile“, „Etoile Rose“.

Chubushnik

Falešný pomeranč Lemoine. Nízké keře s semi-double a double. Odrůdy: „Erectus“, „Manto Dermin“, „Dame Blanche“, „Boule Dargen“.

Dívčí falešná oranžová. Kvetení je pozorováno v létě, v červnu až červenci.

Falconerova falešná oranžová. Květy tohoto hybridu se shromažďují v květenstvích ve tvaru klastru.

Chubushnik

Snowbel („Blizzard“). Výška keře je až 2 metry. Kvete také v létě velkými dvojitými bílými květy.

Kalina. Květenství tohoto falešného pomeranče se skládá z 8-9 vonných květů.

Chubushnik

Výsadba falešné oranžové

Místo výsadby je nejlepší volit na slunci nebo v polostínu (silný stín ovlivňuje intenzitu kvetení). Doba výsadby: jaro nebo podzim. Sazenice, které byly zakoupeny v kontejnerech, lze vysazovat po celou sezónu.

Místo výsadby je předem připraveno: je zbaveno plevele a suti a vykopáno. Poté se vykope výsadbová jáma o velikosti až 50 centimetrů, a to jak do hloubky, tak do šířky. V případě potřeby se na dno otvoru položí drenážní vrstva a na ni se položí malá vrstva zeminy.

Kořeny rostliny se nejprve krátce namočí do vody s roztokem kořenotvorného přípravku a výhony se o třetinu odříznou. Sazenice se umístí do díry tak, aby kořeny byly mělké od povrchu země a kořenový krček byl na úrovni půdy.

Poté je keř pokryt úrodnou zahradní půdou, zhutněn a zaléván a místo výsadby je mulčováno, aby se udržela vlhkost. Pokud plánujete použít falešnou oranžovou jako zelený živý plot, pak by vzdálenost mezi rostlinami měla být asi půl metru.

V každém věku lze falešný pomeranč v případě potřeby snadno přesadit na jiné místo.

Péče o falešný pomeranč

Mock oranžová nevyžaduje péči. Klíčem k úspěšnému pěstování tohoto keře jsou dvě věci. Včasná zálivka a hnojení. Mladé rostliny vyžadují neustále vlhkou půdu. Starší keře jsou méně citlivé na sucho. Zalévání je nutné pouze při dlouhodobém nedostatku deště. Nedostatek vlhkosti vede k vadnutí rostliny.

Pro prodloužené kvetení na jaře je třeba aplikovat komplexní hnojiva pro kvetoucí rostliny.

Ořezávání

Mock orange se vyznačuje intenzivním růstem, takže každý rok vyžaduje dekorativní řez. Je však třeba si uvědomit, že falešný pomeranč kvete na dvouletých výhoncích. Proto se stříhá až po odkvětu. Všechny větve s odkvetlými květy jsou o jednu třetinu odříznuty.

Řez se provádí za účelem proředění keře, dalšího růstu a větvení výhonků. Ředící prořezávání zahrnuje odstranění starých větví. Ale silné prořezávání snižuje intenzitu kvetení keře. Vyříznou se také četné výhonky, čímž se keř zpevní.

Mock orange nevyžaduje úkryt na zimu, protože tento okrasný keř je dosti mrazuvzdorný. To vám umožní pěstovat ji bez obav z mrazu v široké škále oblastí.

Reprodukce

Keř lze množit oddělením kořenových výhonků nebo řízků. Kořenové výhonky jsou odděleny od hlavního keře spolu s kořeny a zasazeny na nové místo.

Řízky rostlin se připravují v létě. Měly by být odebrány z polodřevitých větví s 2-3 internodii. Řízky lze chvíli ponechat v roztoku s kořenotvorným stimulantem, například Kornevinem, a poté je zasadit do připravených nádob s výživnou zeminou.

Pro lepší zakořenění je nutné vytvořit skleníkový efekt. Měli byste také dbát na udržení vlhkosti půdy. Zavedené sazenice se vysazují na jaře do volné půdy.

Škůdci a choroby falešného pomeranče

Rostlina může onemocnět pouze v důsledku nesprávné péče. Jedná se o nadměrné vysychání nebo zalévání, velmi zastíněné místo výsadby.

Listová skvrna

Nemoc se objevuje na konci sezóny ve formě skvrn na listech. Všechny spadané listy jsou spáleny a rostlina je ošetřena fungicidy Baymat a Topsin.

Plíseň

Pokud je vlhkost velmi silná, květy se mohou pokrýt šedým povlakem. A na listech se objevují černé skvrny se stejným povlakem. V tomto případě je keř ošetřen přípravky Rovral Aquaflo, Teldor, Biosept Active.

Mšice

Nejčastěji se na keřích mohou objevit mšice. Je to důsledek přesušení rostliny. Části rostliny jsou postříkány insekticidy Decis, Karate Zeon, Mospilan.

mšice melounová

Nematoda chryzantéma

V tomto případě je nutné odstranit a zničit poškozené části rostliny. Zalévání by mělo být prováděno pouze pod keřem.

Mock orange se používá jak při vytváření živých plotů, tak jako prvek v jednotlivých výsadbách. Keř vypadá skvěle při zdobení záhonů, stejně jako v kombinaci s jinými okrasnými keři. Mock pomeranč, zasazený vedle domu, živého plotu nebo verandy, dokonale zdobí budovy a doplňuje rekreační oblasti s nádhernou vůní při kvetení. Na řezu vypadá skvěle v kyticích.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého