Odrůdy jiřin, jejich pěstování ve volné půdě

Jiřiny jsou květiny pocházející z Mexika. V současné době je lze často nalézt v letních chatách. Pro rozmanitost tvarů a pestré barvy jsou jiřiny oblíbené zejména mezi zahradníky. Velký výběr druhů a odrůd poskytuje zahradníkům možnost vybrat si je tak, aby vyhovovaly jakémukoli designu. Dlouho kvetoucí jiřiny dokážou ozdobit každý záhon, a dokonce i květináč, a přitom vypadat luxusně.

V tomto článku se podíváme na hlavní typy a odrůdy jiřin, podíváme se na to, jak připravit výsadbový materiál, stejně jako místo a půdu pro výsadbu a samozřejmě základní pravidla pro péči o tyto květiny.

Druhy a odrůdy jiřin

Jiřiny mají mnoho odrůd a ještě více odrůd. Nejoblíbenější druhy jsou jednoduché, pivoňkovité, kaktusové a polokaktusové, bambulové a kulovité, velkokvěté, sasankové a miniaturní. Jejich výška se pohybuje od 30 cm do 120 cm Velikost květu je od 5-10 cm do 25 cm a více. Z hlediska barevné škály nemají jiřiny mezi květinami obdoby.

Jednoduché jiřiny

Květenství tohoto druhu jsou jednořadá, nezdvojená nebo polodvojitá s malým průměrem (10-12 cm). Výška keřů je také malá, 0,3-0,6 m Oblíbené odrůdy tohoto druhu:

  • Legrační chlapci;
  • Figaro (květy různých barev na jednom keři – zázrak!);
  • Kelvey Sunshine;
  • Romeo;
  • Šťastná kočička;
  • Twinings Smarty (zajímavá odrůda s okvětními lístky různých barev).

Květy tohoto druhu jsou nejčastěji letničky ze semen, které nevyžadují zvláštní podmínky pro pěstování. Pěstovat jejich sazenice není těžké a kořeny letniček, pokud je to žádoucí, lze uložit až do příštího roku a zasadit je na jaře.

Jednoduché jiřiny

Pivoňkové jiřiny

Tyto jiřiny jsou velmi podobné pivoňkám. Mají polodvojitá květenství o rozměrech 12-15 cm Výška keřů je od 0,7 m do 1,2 m.

Oblíbené jsou odrůdy Intrigue (zajímavá, protože zprvu je její barva korálová, ke konci květu se stává karmínovou), Symphony (červená květenství).

Pivoňkové jiřiny

Kaktusové a polokaktusové jiřiny

Tento druh je oblíbený zejména mezi zahradníky.

Květenství tohoto druhu jiřiny je dvojité, jehličkovité, jejich průměr je 8-30 cm. Keře jsou různě vysoké (1,0-1,2 m) a obvykle potřebují oporu.

Známé odrůdy kaktusů a polokaktusových jiřinek:

  • Sen (až 20 růžových květů najednou, výška 1,3 m);
  • Elga (květenství o průměru 15 cm, světle růžové);
  • Princess Park (růžová barva květu, silně zkroucené okvětní lístky, výška keře 0,5-1,0 m);
  • Jiřinky Klondike a Snowy Rus‘ (sněhově bílé, výška prvního je až 1,7 m, průměr květenství je 17 cm, výška druhého je asi 1 m);
  • Frikvolet (jasně červené květy s bílými špičkami na okvětních lístcích, výška stonku 0,8-1,0 m);
  • Orangenzon (výška keře 1,2 m, velká květenství, barva lososová).

Odrůdy s malou výškou keře (0,8-1,0 m) jsou Alfred Grill (květy jsou růžové na okrajích a žluté uprostřed) a Pirouette (žluté květy).

Kaktusové a polokaktusové jiřiny

Míč a pompon jiřiny

Jsou si trochu podobné, ale stále mají rozdíly. Kulovité jsou větší, průměr jejich květenství je 10-15 cm, u bambulek – ne více než 5 cm Okvětní lístky obou jsou svinuté do trubice, ale pokud jsou v první až polovině okvětního lístku, pak ve druhém je celý okvětní lístek srolován. Výška keřů dosahuje 1,2 m,

Známé odrůdy těchto druhů:

  • Maren;
  • Pagoda;
  • Karat (citronově žlutá květenství o průměru 10 cm);
  • Dark Spirit (tmavě vínová poupata o rozměrech 5-10 cm);
  • Sylvia (lososově zbarvená květenství, jejich velikost je 10 cm);
  • Roh (červená barva u poupat).

Odrůdy jiřinek pompom:

  • Zingaro (květenství o průměru 10 cm, světle růžové a žluté uprostřed);
  • Vyměnitelná bambulka (jemná lososová barva poupěte);
  • White Aster (bílá květenství);
  • Franz Kafka (průměr květu 6 cm, růžová barva);
  • Tis (tmavě vínová květenství).

Míč a pompon jiřiny

Gerogyny ve tvaru sasanky

Květenství jiřinek tohoto druhu jsou dvojité, ale pokud jsou vnější okvětní lístky obvykle protáhlé, pak jsou okvětní lístky pupenu umístěné uprostřed zkráceny. Průměr květenství je malý, pouze 5-10 cm, výška stonků je 0,6-0,9 m, jsou silná a nevyžadují podvazek k podpoře. Populární odrůdy tohoto druhu:

  • Lambada (krásné růžové a bílé květenství);
  • Phantom (karmínově červené pupeny o průměru 8 cm);
  • Mambo (červená květenství se žlutým okrajem);
  • Boogie Woogie (žluté okvětní lístky blíže ke středu, růžové a bílé okvětní lístky na okrajích, při řezání dobře stojí).

Gerogyny ve tvaru sasanky

Jiřiny velkokvěté

Květenství tohoto druhu jiřin jsou největší a dosahují 25-45 cm, výška keřů je od 0,8-1,2 m. Keře vyžadují podvazek, protože se často stává, že tak velká květenství nevydrží.

Zajímavé odrůdy velkokvětých jiřin:

  • Firebird (červeno-žlutá květenství);
  • Advance (jemná, barva poupat od jemně žluté, poté růžové a spodní vrstva je bílo-krémová);
  • Vancouver (lila s bílými špičkami);
  • Tartan (okvětní lístky malin s bílými pruhy po celé délce okvětního lístku, velikost květenství 40-45 cm);
  • Calvin Floodlight (citronově žlutá) a mnoho dalších.

Jiřiny velkokvěté

Miniaturní jiřiny

Výška těchto keřů je od 25 cm do 60 cm, květenství jsou také malá 10-15 cm Často se tento druh jiřiny vysazuje do květináčů nebo na obruby. A pokud je zasadíte do květináčů, můžete je přenést dovnitř, když padne mráz, a obdivovat květy doma.

Mezi oblíbené miniaturní jiřiny lze uvést následující odrůdy:

  • Figaro (froté roční odrůda, vícebarevná);
  • Cezanne (žlutá barva pupenů);
  • Riviera (červená květenství).

Miniaturní jiřiny

Výsadbový materiál

Výsadbový materiál jiřinek se může lišit. Jedná se o semena, sazenice a hlízy jiřinek.

Hlízy jiřinek byste měli vybírat pečlivě, to je velmi důležité. Měly by být husté, ne ochablé, světle hnědé barvy, vždy s rostoucí špičkou nebo se sotva znatelnými klíčky. Sušené nebo měkce vrásčité hlízy je obtížné obnovit, takže byste je samozřejmě neměli kupovat. Pokud jsou hlízy zakoupeny příliš brzy, musí být správně skladovány, aby nevyschly. Je lepší je skladovat v lednici nebo na chladném místě v pilinách, písku nebo rašelině.

Výběr umístění

Je velmi důležité vybrat správné místo pro výsadbu. Jiřiny nemají rády průvan, takže místo výsadby by mělo být vybráno s ohledem na to. Ale na druhou stranu by měla být plocha slunečná, ve stínu pupeny špatně nasazují a keře jsou náchylnější k chorobám. Nedoporučuje se sázet v nížinách, protože zde jiřiny zmrznou při prvním mrazu, a když se hromadí vlhkost, jejich hlízy začnou hnít.

Nedoporučuje se vysazovat tyto květiny každý rok na jedno místo, jinak můžete přijít o odrůdu. V půdě se hromadí patogenní houby a bakteriální choroby. Také byste neměli vysazovat jiřiny na místo, kde rostly astry.

Při výběru stanoviště je nutné zohlednit vzrůst velkých odrůd (až 1,2 m). Při výsadbě k nízko rostoucím rostlinám je zastíní, ale nízko rostoucí odrůdy jiřin lze skvěle kombinovat s jakýmikoli rostlinami.

Jiřinky

Příprava půdy

Pro dobré kvetení potřebují jiřiny úrodnou neutrální nebo mírně kyselou půdu s pH 6-7. Také půda musí být propustná. Pro jiřiny se proto nejlépe hodí hlíny.

Na dno jámy, do které se vysazují jiřiny, nejprve nasypte 5 cm drenážní vrstvy (kepír, písek nebo štěrk), poté kompost nebo humus, stejné množství písku a promíchejte se zeminou. Můžete tam přidat i piliny a dřevěný popel.

Humus

Termíny výsadby jiřinek

Načasování výsadby závisí na zahřátí půdy až na +10 ° C v hloubce 15 cm Ve středním Rusku a Moskevské oblasti k tomu obvykle dochází od poloviny května. Na Uralu nebo na Sibiři se země ohřívá později, takže jiřiny se vysazují až v červnu a někdy na začátku července. Ani s výsadbou byste se ale neměli opozdit, půda se přehřeje, vyschne a ztratí vlhkost a jiřiny se budou muset neustále zalévat.

V případě vracejících se jarních mrazíků se vysazené rostliny přikryjí Spunbondem nebo Acrylicem, protože olistění těchto květin nevydrží ani 0°C.

Příprava hlíz k výsadbě

Pokud jsou jiřiny vaše vlastní, pak by měly být po zimním uskladnění zkontrolovány. Často se stává, že na hlízách je vidět hniloba, je třeba ji odříznout a ošetřit jódem, dřevěným uhlím nebo popelem. Pokud jsou hlízy přesušené, je třeba je na několik hodin namočit do Epinova roztoku (ne vždy to pomůže).

Velký oddenek je přitom rozdělen na části a řezy jsou také zpracovávány. Před zasazením do země lze jiřiny vyklíčit doma, což je velmi důležité pro oblasti s drsným klimatem. Pro oblasti střední zóny to umožňuje získat dřívější kvetení. 2-3 týdny před výsadbou do země se hlízy jiřin zasadí do krabic s řádně připravenou půdou (zahradní půda, rašelina, piliny a písek). Drenáž musí být nalita na dno krabice.

Před výsadbou do truhlíků pro sazenice nebo před výsadbou přímo na volném prostranství se doporučuje ošetřit hlízy preventivně proti houbovým chorobám, nejprve slabým roztokem manganistanu draselného (30 min), poté v roztoku Fitosporinu (30 min) a nakonec se také namočí na 30 min do růstového stimulátoru Zircon nebo Kornevin. Poté by hlízy měly vyschnout.

Výsadba v otevřeném terénu

Výsadba hlíz a sazenic na otevřeném prostranství se provádí za oblačného počasí nebo večer. Jiřiny se vysazují ve vzdálenosti od sebe:

  • 50-70 cm – vysoký;
  • 30-40 cm – krátké.

Otvor pro květiny je vykopán tak, aby se hlízy cítily volně, to znamená o 5-10 cm více, než je šířka a výška hlíz. Nejprve se na dno jamky umístí drenáž a trochu zeminy, poté se do ní vloží hlízy nebo sazenice jiřinek a posypou se připravenou zeminou. Po výsadbě by měl být kořenový krček rostliny 2-4 cm pod úrovní terénu, ne více, jinak může uhnívat.

Některé odrůdy (vysoké, velkokvěté, kaktusové nebo jiné podobné) musí být opatřeny oporou (podle výšky keře). K tomu je vhodný dřevěný kolík nebo železná tyč (výztuž). Před výsadbou hlíz se zapíchne do země do hloubky 40 cm. Když stonky rostou, jsou přivázány k podpoře na 2-3 místech, aniž by je příliš utahovaly. Po výsadbě se půda zalévá a mulčuje pilinami, humusem nebo posekanou trávou. Jiřiny začínají kvést 60-90 dní po výsadbě.

Péče o květiny

Péče o tyto květiny není vůbec náročná. To je samozřejmě tvorba keře, zalévání a hnojení. Když jiřiny teprve začínají růst, musíte také odstranit plevel v blízkosti keřů a po zalévání uvolnit půdu.

Začnou tvořit keře, jakmile trochu povyrostou. Na rostlině ponechte 2-3 stonky, přebytečné stonky odstraňte (lze je použít při řezu jiřin). Boční výhony vyrůstající z paždí listů jsou zaštipovány. U jiřinek s nízkým vzrůstem odštípněte vršek po 4. páru listů, po 2. páru listů pak odštípněte vršek vzrostlých bočních stonků. Keř se stává malým a rozvětveným.

Aby keř neustále produkoval poupata, je nutné odstraňovat odkvetlá květenství (ostatně z trvalek semena prakticky nesbíráme). Spodní listy rostliny jsou také odstraněny do výšky 40 cm (u vysokých odrůd).

Zalévání se provádí pravidelně – jednou za 7-10 dní. Půda kolem keřů by měla být neustále vlhká, ale je třeba dbát na to, aby voda ne…

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého