Péče o maliny na podzim, výsadba a příprava na zimu

Kdo by nemiloval maliny? Chutné, aromatické a zdravé bobule, které si můžete vypěstovat na vlastní zahradě. Dokonce i listy lze použít k vaření čaje.

Na zahradních pozemcích můžete vidět různé druhy malin – maliny zahradní (obyčejné) a remontantní, které plodí dvakrát za sezónu. Použitá zemědělská technika závisí také na tom, jaký druh maliníku se pěstuje.

V současné době bylo vytvořeno mnoho odrůd maliníku, které dobře snášejí zimní mrazy a zároveň poskytují vysoký výnos bobulí.

Péče o maliny není obtížná, ale abyste měli každý rok dobrou sklizeň bobulí, musíte znát některé ze složitostí pěstování a výsadby tohoto keře.

Péče o maliny na podzim

Na podzim práce v malinové zahradě nekončí, je nutné provést prořezávání malin, preventivní ošetření keřů proti chorobám a škůdcům, krmit a zalévat maliny a připravit je na zimu.

Prořezávání malin

Prořezávání malin a ztenčování keřů je velmi důležitým postupem pro hojné ovoce v příštím roce. Jinak keře rostou, bobule se zmenšují a mohou dokonce ztratit odrůdové vlastnosti. Ve starých suchých větvích navíc většinou přezimují škůdci.

Tato práce se provádí speciálním nástrojem – ostrými zahradnickými nůžkami, které je vhodné po každém keři dezinfikovat, aby se nešířily choroby z jednoho keře na druhý.

Prořezávání pro různé druhy malin se provádí v různých časech. Takto se stříhají obyčejné maliny poté, co doplodí. K tomu obvykle dochází koncem léta nebo začátkem podzimu. Prořezávání je důležité 3-4 týdny před prvním mrazem.

Je nutné vyřezat suché staré větve, poškozené a polámané i nemocné se ztluštěním a otoky (zimuje tam pakomár maliník žlučový). Stonky jsou řezány ve výšce 10-20 cm od země. Současně musíte sevřít vrcholy silných silných porostů o 10-15 cm, takže maliny budou lépe připraveny na zimu.

Pokud je malinový keř velmi hustý, můžete odříznout několik slabých výhonků, optimální je ponechat v keři 5-7 výhonků. V této podobě budou maliny dobře osvětlené sluncem a větrané.

Řez remontantních odrůd maliníku se obvykle provádí po sklizni první sklizně v létě. Poté, co maliny vyrostou nové výhonky, začnou plodit od srpna až do mrazů. Poté se stonky po oplodnění na podzim seříznou podruhé (zcela se odříznou).

Je vhodné spálit řezané stonky a padlé malinové listy, protože larvy škůdců nebo patogenů, které tam žijí, mohou infikovat zdravé výhonky.

Malinové krmení

Povinnou činností na podzim je krmení malinových keřů, což také ovlivňuje sklizeň v příštím roce a zvyšuje zimní odolnost rostliny. To se provádí po oříznutí malin. Hnojení lze provádět jak minerálními (superfosfát – 40 g na 1 dospělý keř maliníku, draselné hnojivo – 20 g), tak organickými hnojivy – kompostem nebo humusem (5 kg na 1 m²), kuřecím trusem, dřevěným popelem (250 g na 1 keř ).

Je lepší přidat kompost, humus a mulč (například slámu, smrkové větve) před mrazem, blíže k období klidu. Kořeny malin tak ochráníte před mrazem. Piliny jsou dobré jako mulč na maliny, ale pak je na jaře povinné hnojení dusíkatými hnojivy.

Půda s hnojivy

Vlhkost dobíjející zavlažování malin

Kořeny maliníku nejsou hluboko v zemi (do 30 cm) a vyžadují zálivku po celou sezónu. Na podzim v říjnu, 14-20 dní před nástupem chladného počasí, se provádí poslední zavlažování – doplnění vlhkosti (40 – 50 litrů vody na rostlinu), což pomáhá malinám bezpečně přežít zimní chlad.

maliny

Ošetření malin před škůdci a chorobami

Na podzim je důležité ošetřit maliny proti škůdcům a chorobám komplexními akčními přípravky. To musí být provedeno dříve, než škůdci stihnou přejít na zimu do podzemí.

Musíte postříkat nejen samotný keř, ale i zem kolem něj. Pro ošetření zvolte den, kdy 2-3 dny neprší, jinak se nanesená látka smyje a kúra nebude mít efekt.

Proti škůdcům se osvědčily přípravky jako Aktara (1,2 g ampule na 6 litrů vody, 100-150 ml roztoku na rostlinu), Fufanon (10 ml na 1 kbelík vody, 1,5 litru roztoku na rostlinu). Také léky Actellik (10 ml na 1 kbelík vody, jedna rostlina potřebuje 1,5 litru roztoku) nebo Intavir (1 tableta na 1 kbelík vody). V boji proti chorobám jsou vhodné fungicidy Hom a Oksihom.

Zahradníci často ošetřují keře 3% směsí Bordeaux (300 g na 1 kbelík vody), roztokem síranu měďnatého.

Pravidla pro výsadbu a přesazování malin na podzim

Maliny se obvykle vysazují na podzim, v té době sazenice dobře zakořeňují. Sazenice vysazené na podzim navíc na jaře okamžitě začnou růst, aniž by ztrácely čas zakořeňováním, a v létě je lze poprvé sklízet, na rozdíl od těch, které byly vysazeny na jaře.

Ale je lepší začít s výsadbou na podzim poté, co listy opadají z keře. Obvykle je to září – říjen. Je vhodné, aby do podzimních mrazů zbývaly 3-4 týdny. Během této doby bude mít vysazený malinový keř čas zakořenit a vytvořit silný kořenový systém a poté dobře přežít zimu.

Je lepší brát malinové sazenice k výsadbě jako letničky s dobrým rozvětveným kořenovým systémem, jehož délka by měla být od 10 do 30 cm, kořeny sazenic by vizuálně neměly mít žádné známky onemocnění (například hniloba kořenů ). Sazenice může obsahovat 2-4 stonky, jejich délka by měla být alespoň 20 cm Pokud jsou sazenice zakoupeny ve specializovaných prodejnách, pak je nejlepší vzít sazenice s uzavřeným kořenovým systémem, snadněji zakořeňují.

Před výsadbou je vhodné sazenice namočit do roztoku s růstovým stimulátorem, například Kornevinem.

Je třeba připravit místo pro maliny. Tato kultura preferuje osvětlené oblasti, kde není průvan nebo vítr. Malinové keře vysazené na takových místech vždy přinesou dobrou úrodu. Dobré místo pro výsadbu malin je metr od plotu.

Maliny milují neutrální, úrodnou půdu. Vhodné jsou jíly (stačí přidat humus) a pískovce. Tato plodina roste špatně na hlinitých půdách a pískovcích. Takové půdy je třeba zlepšit.

Před výsadbou malin je třeba plochu vykopat, odstranit všechny plevele a poté přidat hnojiva – humus (2 kbelíky na 1 m2), superfosfát (60 g na 1 m2), síran draselný (50 g na 1 m2). m.) a můžete sázet sazenice.

Vzdálenost v řadě mezi vysazenými keři by měla být 0,4 – 0,7 metru, ale pokud jsou maliny vysazeny ve 2 řadách, pak by vzdálenost mezi nimi měla být 1,5-2 metry. Díra pro maliny je vykopána 0,5-0,6 metru hluboko, její šířka by měla být 0,4 metru.

Sazenice se umístí na dno jamky, kořeny se narovnají a poté se nalije připravená půda. Je nutné vyplnit všechny dutiny v kořenech půdou. Kořenový krček vysazené sazenice by měl být mírně zapuštěný, asi 3-5 cm.

Vysazené maliny se na podzim zalévají malým množstvím vody, ne více než 5 litrů. A pak je mulčován, můžete použít humus, slámu nebo suché listí.

Příprava malin na zimu

Maliny najdete nejen v letních chatách, ale také v lese. Lesní maliny dobře rostou a přezimují ve volné přírodě. Zahradní maliny jsou však kultivované keře, které vyžadují péči a povinnou přípravu na zimu, aby nezmrzly a daly dobrou sklizeň v příštím roce.

Po ostříhání a ošetření proti škůdcům je třeba je zamulčovat vrstvou asi 10-20 cm. Důležité je to udělat před příchodem mrazů. Jako mulč může posloužit shnilé listí, piliny, rašelina, kompost a sláma.

Sláma

Také vypěstované maliny před příchodem mrazů, kdy stonky ještě nejsou křehké, je třeba svázat a pečlivě ohnout k zemi, zajistit lanem nebo improvizovaným materiálem. Pokud to uděláte náhle, stonky se mohou zlomit.

Ohnuté stonky se na zimu snáze zakryjí smrkovými větvemi, listím, slámou nebo krycím materiálem. Obvykle se k takovým opatřením přistupuje, pokud se očekává zima s malým množstvím sněhu, ale mrazivá a větrná. Druhou možností je svázat několik blízkých stonků k sobě a přivázat je ke kůlu (asi 1 m vysoký).

Padlý sníh je také považován za dobrý úkryt pro maliny, ale tloušťka jeho vrstvy by měla být 60-100 cm, pokud se tedy rozhodnete pokrýt maliny sněhem, budete muset tvrdě pracovat a házet padlý sníh na malinové keře sami.

maliny

Každý zahrádkář zná tato jednoduchá pravidla – hnojení, zálivku dobíjející vodou, prořezávání malin a přikrývání keřů. To je vše, co maliny na podzim potřebují. Jak vidíte, připravit maliny na zimu není nic složitého, jen je potřeba se o ně na podzim trochu starat. Hlavní věc je udělat to včas, abyste v příštím roce získali dobrou sklizeň.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého