Pěstování a množení vánočních hvězd doma

Vánoční hvězda (nejkrásnější pryšec) se také nazývá vánoční nebo betlémská hvězda. Může za to krásné kvetení rostliny, ke kterému dochází během Nového roku a vánočních svátků.

V přírodních podmínkách rostlina roste v tropech a je to vysoký stálezelený keř. Při pěstování v bytě však výška keře dosahuje pouze 30 cm Rostlina má tmavě zelené elipsovité listy. Kolem květenství, skládající se z malých světle žlutých květů, se tvoří jasně červené listeny, díky nimž rostlina získává zvláštní kouzlo. Existují odrůdy, u kterých jsou listeny bílé, růžové a žluté.

Nezapomeňte, že šťáva z této rostliny je jedovatá, při péči o ni musíte dodržovat bezpečnostní pravidla.

Vlastnosti péče o vánoční hvězdu

Jedná se o poměrně rozmarnou rostlinu. Obvykle je rostlina zakoupena v obchodech, když kvete. Jak zabránit smrti vánoční hvězdy? Pro plný vývoj a včasné, velkolepé kvetení je třeba dodržovat všechny podmínky péče.

Rostlina rozhodně potřebuje jasné, rozptýlené osvětlení. Je lepší jej umístit na východní nebo západní okna. Květina je špatně ovlivněna průvanem a přímým slunečním zářením.

Během kvetení je také nutné udržovat teplotní režim do 25°C, teplota se snižuje na 16°C. A v období vegetačního klidu stačí rostlině zajistit teplotu 14°C.

V létě by měla být zálivka častá, v zimě stačí lehká půdní vlhkost. To vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu během kvetení, proto se květina pravidelně stříká teplou vodou. Hnojení se provádí od jara do podzimu minerálními hnojivovými komplexy, během květu se přidává draselné hnojení.

„Vánoční hvězda“ po odkvětu shodí své listy. Začíná období odpočinku. Výhonky rostliny se stříhají do výšky patnácti centimetrů. Zálivka je co nejvíce omezena, hnojení je v tuto chvíli vyloučeno. Hrnec s květinou se až do května přenese na tmavé chladné místo.

V květnu, když se objeví mladé listy, se rostlina přesadí do čerstvé půdy. Vánoční hvězda preferuje mírně kyselé půdy s přídavkem písku. Je nutná drenážní vrstva. Musíte si vybrat hrnec s objemem o něco větším než předchozí. Aby nedošlo k poškození rostliny při přesazování, je lepší přesadit pomocí metody překládky.

Po transplantaci se provádí formativní prořezávání keře, které mu dává svěží tvar.

Hrnec se přesune na okenní parapet, po celé léto se zalévá a krmí minerálními komplexy.

Chcete-li získat kvetení, od října musíte dodržovat zvláštní světelný režim. Aby vánoční hvězda nasadila poupata, musí být ve tmě alespoň 14 hodin denně. Za tímto účelem se rostlina každý den umístí do nádoby, která nepropouští světlo, nebo se vloží do skříně. Po otevření listenů není potřeba dodržovat světelný režim. Během tohoto období o rostlinu pečujte jako obvykle.

Šíření vánoční hvězdy

Doma se vánoční hvězda množí řízkováním na začátku léta. Délka řízků je asi 7 cm, přítomnost pupenů je povinná. Řízky se ošetří prostředkem pro tvorbu kořenů a zasadí se do nádoby s vlhkou půdou. Vytvořte skleníkové podmínky. Řízky takto zakořeňují asi měsíc. Kvetení u mladých rostlin nastává pouze rok po výsadbě.

Vánoční hvězda

Nemoci, škůdci vánoční hvězdy a možné problémy

Škůdci, kteří napadají vánoční hvězdu:

  • molice;
  • šupinový hmyz;
  • třásněnky;
  • moučný červ;
  • spider roztoč

Přítomnost hmyzu vede ke smrti rostliny. Květina musí být ošetřena insekticidními chemikáliemi, jako je Fitoverm, Iskra, Arsenal, Inta-Vir, Actellik, Fufanon atd. Mezi šetrné lidové prostředky se rostliny denně omývají vodou, listy se otírají mýdlovou vodou a minerálním olejem. Tradiční metody ale častěji nepřinášejí očekávané výsledky.

Nemoci, ke kterým je vánoční hvězda náchylná:

  • fusarium;
  • šedá hniloba;
  • padlí.

V podmínkách vysoké vlhkosti se mohou objevit nemoci. V případech příznaků onemocnění se používají léky Skor, Topaz, Fundazol, Fitosporin.

Vánoční hvězda

Běžné problémy

Žloutnutí a opadávání listů při absenci viditelných známek poškození rostliny škůdci nebo chorobami je po odkvětu zcela přirozeným jevem, protože vánoční hvězda se připravuje na období vegetačního klidu.

Ale jindy k tomuto problému vedou nevhodné životní podmínky. Jsou to zvýšený chládek, změny teplot, stagnace vlhkosti, ale i nízká vlhkost vzduchu nebo nepravidelná nedostatečná zálivka.

Pokud se na rostlině neobjeví květy, je to kvůli nedodržení světelných a teplotních podmínek.

Navzdory skutečnosti, že podmínky pro pěstování vánoční hvězdy nejsou tak jednoduché, tato rostlina stojí za pořízení. Vánoční hvězda vytváří úžasnou náladu před vánočními a novoročními svátky. Dokonale zapadne do výzdoby vašich bytů a domů. Vypadá neuvěřitelně krásně v novoročním interiéru a slouží jako nádherná dekorace.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého