Pěstování astilby v otevřeném terénu

Astilbe je krásná, stín tolerantní a nenáročná rostlina, velmi oblíbená mezi mnoha zahradníky. Není možné nevěnovat pozornost keřům astilby s ozdobnými listy a jasnými, silnými latami květenství. Astilby jsou velmi stínomilné, preferují vlhká místa, jsou velmi mrazuvzdorné a dlouhodobě bohatě kvetou. Stojí za zmínku, že astilby vytlačují plevel z květinových záhonů, takže květinová zahrada bude vždy vypadat dobře upravená.

Odrůdy a odrůdy astilby

Existuje mnoho druhů a odrůd astilbe, které se liší velikostí keře a barvou květenství. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější.

Astilbe Arendsová. Velká latovitá květenství jsou bílá nebo růžová. Kvetení nastává v červnu – červenci. Výška keře je až šedesát centimetrů. Preferuje vlhká a stinná místa.

Astilbe

Japonská astilba. Tato trvalka má krátké výhony a květy v závislosti na odrůdě bílé, růžové nebo červené. Kvete koncem července a srpna.

Astilbe

Čínská astilba. Tento typ vyžaduje méně vlhkosti a stínu. Květy jsou obvykle nadýchané růžové.

Astilbe

Jednoduchá listová astilba. Dekorativní trvalka vysoká až čtyřicet centimetrů. Jako všechny astilby preferuje stinná místa.

Astilbe

Holá (hladká) astilba. Vyznačuje se krátkou výškou do třiceti centimetrů. Olistění je zelenohnědé. Kvete v srpnu. Skvělé pro květinové záhony poblíž malých jezírek.

Astilbe

Odrůdy Astilbe:

  • „Fanal“, „Burgundsko červená“ – červené květy, asi půl metru na výšku.
  • „Mont Blanc“, „Weiss Gloria“, „Brautschleier“ – bílé květy, výška od padesáti centimetrů do metru.
  • „Sestra Tereza“, „Ametyst“, „Amerika“, „Bressingham Beauty“, „Podívej se na mě“, „Flamingo“ – růžové květenství, výška keře je od půl metru do metru. „Fidersee“
  • „Purple Rain“ – květy fialových odstínů, výška až sedmdesát centimetrů.

Všechny odrůdy této rostliny se navzájem dobře kombinují a vytvářejí barevnou rozmanitost v kompozici.

Rád bych také poznamenal rostlinu, která velmi připomíná astilbu, ale mnohem větší a objemnější. To je Volzhanka (aruncus) – poměrně velkolepý bylinný keř. Velmi mrazuvzdorná, odolná vůči stínu a zcela nenáročná.

Výsadba astilby

Astilbe preferuje růst v polostinných oblastech. Velmi vhodné je umístění v blízkosti jezírek nebo výsadby ve stínu stromů a keřů a také na severní straně budov. Jasné sluneční světlo rostlinu spálí.

Půda nijak zvlášť neovlivňuje růst astilby, ale lze poznamenat, že hlína je pro tuto rostlinu ideální. Půda by měla být vždy vlhká, možná je to jeden z nejdůležitějších požadavků na péči o rostliny.

Navíc je třeba počítat s tím, že odrůdám s bílými a růžovými květy i pozdějším odrůdám se bude dobře dařit na slunných místech, ale zkrátí se doba jejich květu.

Výsadba v otevřeném terénu se provádí na jaře. Plochu je nutné zrýt, odstranit plevel a přidat kompost nebo hnůj a minerální hnojiva. Vzdálenost výsadbových jam u mohutnějších a vysokých keřů je od sebe minimálně 50 cm, u nízko rostoucích odrůd cca 30 cm Rozměry výsadbové jamky by měly být 30-40 cm.

Připravte půdu; skládá se ze směsi humusu, komplexního hnojiva a popela. Při výsadbě by měl být kořenový krček rostliny na úrovni země. Před výsadbou sazenice se sedák zalije a po výsadbě se půda kolem rostliny zhutní a zamulčuje drcenou kůrou, posekanou trávou, drobnými oblázky nebo pilinami.

Astilbe

Astilbe péče

Zalévání

Jak bylo uvedeno výše, astilby jsou velmi náročné na vlhkost půdy. Nedostatek vlhkosti povede ke smrštění keře a květenství, zpomalení růstu oddenků, ztrátě dekorativnosti keře, dřívějšímu opadu a zkroucení listů. V teplejším a sušším počasí, stejně jako když se objeví výše uvedené příznaky, je nutné půdu opět dobře mulčovat, rostlinu vydatněji a častěji zalévat, rosit a stínit.

Hilling

Během sezóny může kořenový krček astilby vystoupit nad úroveň půdy o pět centimetrů, protože nové kořeny rostou nahoru a staré postupně odumírají. Keř musí být vyvýšen a pokryt půdou, jinak astilba přestane kvést, to vede k tomu, že hliněný kopec se každým rokem zvyšuje. Zmenšení stopek a keřů ukazuje na obnažení kořenového krčku a výhonků.

Dělení a transplantace

Na stejném místě mohou astilby růst až dvacet let a zároveň velmi růst, ale v tomto případě se ztrácí dekorativnost keře, stopky a listy se zmenšují. Z těchto důvodů je třeba po 3-4 letech keře rozdělit a sekce znovu zasadit. Tento postup lze provést na jaře i na podzim, ale s přihlédnutím k období zakořenění rostliny. V tomto případě lze listy postříkat Epinem nebo Fitosporinem, což rostlině pomůže lépe snášet stres. Po transplantaci zůstává péče o astilbu stejná.

Vrchní oblékání

Astilbe potřebuje krmení alespoň třikrát za sezónu. Pomohou rostlině být dekorativnější a odolnější vůči chorobám a škůdcům a zlepší její zimní odolnost. Na jaře je třeba rostlinu krmit hnojivy obsahujícími dusík, během období květu komplexními hnojivy pro kvetoucí okrasné rostliny, v srpnu – září draslíkem a fosforem nebo popelem. Po hnojení je třeba půdu kolem astilby uvolnit.

Ořezávání

Po odkvětu jsou vybledlé laty odříznuty a keře neztrácejí svůj dekorativní účinek díky krásnému olistění, které zůstává téměř až do nástupu mrazu. Potom se listy odříznou u kořene a nakopí nebo zamulčují senem, spadaným listím, pilinami nebo rašelinou.

Aby se zabránilo povětrnostním vlivům, vymývání kořenů deštěm a mrazem při prvních silných mrazech a nedostatku sněhové pokrývky, měly by být výsadby pokryty smrkovými větvemi.

Reprodukce

Odrůdové astilby se nejlépe a nejsnáze množí dělením keře, způsob dělení je popsán výše. Každá divize by měla mít alespoň 5 pupenů a dostatečný počet kořenů.

Pěstování rostliny ze semen je pracnější proces; semena mají nízkou klíčivost. Semena musí projít stratifikací. Vysévají se v březnu do nádoby se směsí rašeliny a písku, poté se pokryjí vrstvou sněhu a průhlednou fólií nebo sklem. Poté se nádoba umístí na chladné místo asi na dvacet dní. Poté se přenesou na světlo. Semena rostou velmi pomalu. Poté, co se objeví mladé výhonky, jsou pečlivě zalévány injekční stříkačkou, když se objeví 2-3 pravé listy, rostliny jsou zasazeny do samostatných květináčů. Na jaře se sazenice přesazují do otevřené půdy.

Astilbe

Choroby a škůdci astilby

Rostlina je velmi odolná vůči chorobám a škůdcům. Nemoci ji postihují jen zřídka. Například vysychání a deformace rostlinných částí nejčastěji indikuje mechanické poškození kořenového systému a méně často přítomnost houbových nebo virových chorob.

Nemoci astilby

Hniloba kořenů. Je to způsobeno mechanickým poškozením kořenového systému nebo silnou stálou vlhkostí.

Astilbe

Skvrnitá mozaika listů. Listy jsou skvrnité, zkadeřené a deformované

Astilbe

Bakteriální špinění. Vzhled velkých černých skvrn na listech. Keř velmi rychle vysychá.

Fytoplazmatické infekce. Onemocnění není patrné, nejčastěji je to koupě napadené rostliny, která vede k jejich rozvoji. Rostlina, jak z důvodu prevence, tak při prvních příznacích onemocnění, musí být postříkána přípravky, jako je směs Bordeaux a mangan, a půda kolem rostlin musí být posypána dřevěným popelem.

Astilbe

Škůdci astilby

Škůdci vyskytující se na astilbech jsou uslintané penízky, háďátka kořenová a jahodová, někdy na keře napadají hlemýždi a mšice.

Vzhled penízků naznačují zkadeřené, zažloutlé listy. O háďátcích – hnědé skvrny na listech. Rostlina musí být postříkána insekticidními přípravky. Můžete také použít lidové prostředky, například fumigaci tabáku.+

Astilbe

Keře Astilbe budou vypadat skvěle v designu vaší květinové zahrady. Tyto rostliny vypadají krásně, když jsou vysazeny v blízkosti malých jezírek, na skalnatých kopcích, skalkách nebo skalkách. Astilby se hodí k jehličnanům a okrasným keřům, vedle hortenzií, hostas, kosatců, heucher a bergenií.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého