Pěstování dekorativního trávníku v otevřeném terénu

Okrasné keře hrají důležitou roli v designu letní chaty, harmonicky zapadají do designu každé zahrady. Při jejich výběru byste samozřejmě měli věnovat pozornost klimatickým podmínkám regionu. Ačkoli mnoho okrasných keřů je odolných vůči chladu a chorobám.

Dekorativní trávník je nenáročný, velmi krásný druh keře, který lze použít jako živý plot nebo v jednotlivých výsadbách. Existují také bylinné druhy. Výška keřů je od 20 cm do 3 m.

Derain je ceněný pro své barevné zelené nebo pestré olistění, které se na podzim zbarvuje do různých odstínů od citronové až po fialovou. Keř kvete až 4 týdny, počínaje květnem až červnem. Blíže k podzimu se pak na rostlině tvoří peckoviny.

Odrůdy a odrůdy derain

Nejčastěji se můžete setkat s bílým Derainem (pestrobarevným). Odrůdy „Aurea“, „Sibirika“, „Sibirika variegata“, „Elegantissima“, „Ivory halo“, „Shpeta“, „Sibiřské perly“, „Kesselrings“.

Krvavě červený drn. Odrůda „Anny’s Winter Jrang“. Rašící dřín, odrůda „Flaviramea“. Kanadský derain je miniaturní půdopokryvný keř.

Čínský derain (Kouza). Odrůdy „Miss Satomi“, „Scarlet Fire“, „Shina gerl“, „Milki wey“, „Venus“, „Summer Fun“, „Wolf’s Eyes“, „Akatsuki“.

Derain

Výsadba derain

Tento keř preferuje růst na slunci nebo částečně zastíněném místě. Místo přistání musí být také chráněno před silným větrem. Slunné polohy jsou vhodné zejména pro odrůdy a odrůdy s barevnými výhony. To je nezbytné pro zvýraznění barvy výhonků a listů.

Derain

Keře můžete vysazovat jak na jaře, tak na podzim, nejlépe po zakoupení sazenice. Ale rostliny v nádobách lze vysazovat po celou sezónu.

Při výsadbě keřů se výsadbová jáma vykopává trojnásobek objemu kořenů, a to jak do hloubky, tak do šířky.

Půda pro výsadbu dera musí být neutrální nebo mírně kyselá, úrodná. Do půdy se přidává kompost, rašelina nebo humus a písek, lze použít řadu hnojiv jako superfosfát a močovinu, komplexní hnojiva.

Při výsadbě je také potřeba rostlinu odvodnit. Na dně jámy je položena drenáž, mohou být použity malé oblázky, štěrk nebo expandovaná hlína.

Připravená půda se nalije na drenáž. Dále je keř umístěn do díry a pokryt zeminou, zatímco kořenový límec by měl být o něco vyšší než půda. Půda kolem keře musí být zhutněna a napojena.

Při pěstování trávníku jako živého plotu se vysazuje na vzdálenost 30 až 70 centimetrů od sebe.

Derain péče

Péče o tento keř je jednoduchá – včasné zavlažování, subkortex a formace.

Zalévání

Keře potřebují ke svému růstu neustále vlhkou půdu. A dospělé rostliny, v nepřítomnosti deště po dlouhou dobu v teple, jsou napojeny občas večer. Keře před suchem v létě a mrazem v zimě ochráníte mulčováním půdy kolem kmene stromu.

Krmení

Na jaře se rostliny přihnojují minerálními hnojivovými komplexy pro růst a kvetení. A na podzim je účinné hnojení draselnými hnojivy. Zvyšují mrazuvzdornost.

Ořezávání

Pro zachování dekorativního a kompaktního vzhledu keřů je nutný jarní řez. Při prořezávání se odstraňují i ​​staré větve, protože jsou méně dekorativní. Je třeba si uvědomit, že rostliny do tří let věku jsou považovány za mladé a nepotřebují prořezávání.

Reprodukce derainu

Keře lze množit několika způsoby.

Výstřižky

Tuto metodu je lepší použít po odkvětu rostliny. Stonek by se měl při ohnutí snadno zlomit. Na řezu by měla být 2 – 3 internodia, řez se provádí pod úhlem 45 stupňů. Z řízků je lepší odstranit listy.

Derain

Řez řízku musí být udržován v kořenotvorném přípravku, například v roztoku „Kornevin“. Poté se řízky zasadí do nádoby s připravenou směsí písku, perlitu a univerzální zeminy. Lehce nastříkejte vodu na půdu a řízky a vytvořte pro rostliny skleníkový efekt pomocí průhledné fólie.

Rostliny by měly být ponechány ve stínu asi šest týdnů, dokud nebude zakořenění dokončeno. Pro lepší zakořenění je třeba rostliny pravidelně navlhčit. Když se objeví nové listy, film by měl být odstraněn a rostliny by měly být přemístěny na místo s rozptýleným slunečním světlem.

Poté sazenice potřebují pravidelné zalévání a malé krmení. Sazenice je lepší nechat na zimu v květináčích. Takto získané rostliny je lepší přesadit na jaře do volné půdy.

Derain

Metodu řezu lze použít i na podzim, ale v tomto případě přes zimu rostliny skladujte v uzavřeném sáčku s vlhkým pískem na chladném místě. Například v lednici. A na jaře jsou sazenice zakořeněny v květináčích nebo nádobách.

Vrstvení nebo kořenové výmladky

Jedná se o efektivnější způsob množení okrasných keřů. Lze jej používat od jara až do konce léta.

Tenký boční výhonek se ohne k zemi do předem připraveného otvoru. Ve spodní části se lehce seřízne, řez se ošetří kořenotvorným přípravkem, v tomto místě se zajistí (například drátem) a posype zeminou. V místě řezu se vytvoří kořeny. Vrchol výhonku zůstává nad zemí.

Rostlina musí být zalévána včas. Novou sazenici můžete odříznout s nástupem podzimu nebo příštího jara.

Metoda sadby

Můžete se pokusit vypěstovat keř ze semen, ale je to poměrně pracný proces. Výsledek s takovou kultivací není vždy dosažen. Za prvé, semena, která lze zakoupit v obchodech, vyžadují povinnou stratifikaci.

Vysévají se v říjnu do volné půdy a klíčí většinou až na jaře, některé možná i po roce. Vzhledem k tomu, že naklíčené klíčky jsou slabé, je lepší zasít semena do nádob a pěstovat je doma.

Semena by měla ležet v lednici asi 4 měsíce a teprve poté se vysévají do připravené půdy. Klíčky budou v budoucnu potřebovat sběr. Takové rostliny jsou vysazeny na otevřeném terénu po dvou letech.

Choroby a škůdci derainu

Dekorativní trávník nemá prakticky žádné škůdce. Tyto keře vzácně napadají mšice, slimáci, housenky a válečky listové. Aby se zabránilo šíření těchto škůdců na celý strom, je nutné keře a blízké stromy včas postříkat jakýmikoli insekticidními přípravky proti tomuto hmyzu (například „Decis“, „Kinmiks“, „Aktara“). Mladé keře jsou nejčastěji postiženy škůdci.

Nemoci v keřích jsou častější a obvykle se to děje kvůli nesprávné péči. Obvykle se jedná o houbová onemocnění.

Antraknóza

Na listech se objevují skvrny, začínají se kroutit a zasychat. Na větvích jsou pozorovány hnědé oblasti. Pokud je léčba zahájena včas, lze rostlinu vyléčit.

Prášková plíseň

Šedý práškový povlak se objevuje při vysoké vlhkosti a zahušťování výsadby stromů a také při rozdílech nočních a denních teplot.

Listová skvrna

Nemoc vede k pádu listů, ale neovlivňuje život rostliny jako celku.

Prevencí chorob rostlin je ničení nemocných částí a ošetření fungicidy.

Sucho, velmi horké počasí nebo zatopení míst výsadby, stejně jako zvýšené hnojení rostlin vedou ke kadeřavosti a vadnutí listů, na okrajích tmavnou a zasychají, na rubu růžovějí. Mladé rostliny jsou obzvláště náchylné ke stresovým podmínkám.

Zahrádkáři při výzdobě svých pozemků velmi často využívají rychle rostoucí okrasné keře. Pestré krásné listí v létě je hypnotizující a na podzim, po opadnutí listů, samotné větve stromů, které mají také různé odstíny, vypadají velmi krásně. Trávník vypadá obzvláště působivě na pozadí jehličnanů a trav, vedle umělých nádrží.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého