Podzimní péče o mečíky – skladování žárovek v zimě

Mečíky uchvacují zahradníky svou obrovskou rozmanitostí nádherných velkých květů. Dodávají podzimním květinovým záhonům jedinečné kouzlo a jak nádherně vypadají kytice mečíků, které jsou prvního září považovány za nepostradatelný atribut školáka.

Mečíky nejsou náročné na pěstování, ale abyste získali jejich okouzlující květy, musíte tyto květiny správně zasadit a pečovat o ně. Jedním z hlavních bodů je včasná sklizeň cibulí a jejich uskladnění během zimy.

Péče o gladioly na podzim

Přes léto vyžadují gladioly povinné krmení, díky kterému se cibuloviny mohou plně připravit na zimu.

  1. První hnojení síranem draselným nebo roztokem močoviny se provádí, když se na rostlině objeví druhý list.
  2. Podruhé jsou gladioly znovu krmeny ve fázi vzhledu čtvrtého listu. K předchozím hnojivovým kompozicím lze přidat komplexní mikrohnojiva obsahující bor.
  3. Poté by měly být květiny znovu krmeny, když se objeví šestý list.
  4. Když se objeví pupeny, je nutné hnojení nitrofoskou.
  5. A nakonec na začátku podzimu se výsadby mečíků dezinfikují roztokem manganu.

krmení gladioly

V létě vyžadují mečíky pravidelnou zálivku, ale s nástupem podzimu, kdy se cibulky konečně tvoří, se zálivka omezí. Přibližně týden před sklizní cibulí se již neprovádí zálivka a hnojení.

Kromě toho je nutné odstřihnout vybledlé květní stonky a ponechat přibližně 5 cm nad zemí. Při řezání květin na kytice ponechte listy na stoncích. Prořezávání, stejně jako stříhání na kytice, by se mělo provádět večer.

prořezávání mečíků

Kdy můžete vykopat žárovky?

Cibule jsou považovány za plně vytvořené jeden a půl měsíce po řezu květin. V této době je lze vykopat. Nedoporučuje se je držet v zemi příliš dlouho, není třeba čekat na mráz. Ve středním pásmu musíte žárovky vykopat nejpozději do konce září. Žárovky získané od dětí jsou odstraněny jako poslední.

vykopávání cibulí mečíků

Vyberte si vhodný slunečný, suchý den, nejlépe ryjte vidlemi, opatrně zvedněte zem, abyste nepoškodili cibulky, uchopte rostlinu za stonek a odstraňte ji ze země. Po vykopání všech mečíků se mírně vysuší a stonek se seřízne přibližně 5 cm od cibule.

žárovky mečíků

Poté se cibule zbaví půdy a stará matečná cibulka se odstraní. To se provádí opatrně, aby nedošlo k poškození materiálu semen. Kořeny se odříznou a cibule se umyjí a poté se třídí, aby se okamžitě odstranily poškozené, protože bude obtížné je zachovat. Pokud jsou však cibule vzácných odrůd mírně poškozeny, můžete poškozená místa odříznout a oblast řezu pokrýt zářivě zelenou barvou.

Slabé a prázdné cibulky není třeba skladovat, během skladování hnijí a infikují další zdravé mečíky. V ideálním případě by měly být vybrány husté, zdravé, kulaté cibule, bez viditelného poškození šupin.

třídění cibulí mečíků

Léčba mečíků z nemocí

Pro lepší skladování musí být vybrané žárovky dezinfikovány: po dobu půl hodiny jsou uchovávány v roztoku léků, jako je Fundazol, Phytophtorin, Maxim, Decis nebo Chlorophos, a poté v roztoku manganu nebo kyseliny borité.

Aby se smyly zbytky dezinfekčních prostředků, po dezinfekci se mečíky namočí nejprve na 20 minut do teplé vody a poté na stejnou dobu do studené vody. Zdravé cibulky při namočení klesnou na dno nádoby a ty, které zůstanou plavat na hladině, je nejlepší vyhodit, nejsou vhodné ke skladování.

Léčba cibulí mečíků proti nemocem

Chcete-li chránit žárovky před vysycháním a hnilobou během zimy, můžete použít parafín. Roztaví se ve vodní lázni a každá žárovka se lehce ponoří do vzniklého tekutého parafínu a poté se ochladí ve studené vodě.

Poté se cibulky umístí do větraných boxů a dobře se vysuší, pokud možno první tři dny vynesou ven, a poté asi dva týdny v teplé a suché místnosti. Při sušení dbejte na to, aby se žárovky vzájemně nedotýkaly, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu. Když žárovky vyschnou, musíte z nich odstranit přebytečné šupiny.

sušení cibulí mečíků

Skladování cibulí mečíků

Konzervace cibulovin během zimy je důležitý proces. Každá odrůda musí být umístěna samostatně v kartonových krabicích, krabicích nebo koších a označena názvem odrůdy a barvou. Můžete použít lepenkové nebo plátěné tašky nebo dokonce staré nylonové punčocháče.

Skladování cibulí mečíků v krabicích

Žárovky lze zabalit do papíru. Položte noviny do krabic nebo krabic a rozložte žárovky. Můžete je lehce posypat popelem nebo suchým pískem a přidat také stroužek česneku. Zabráníte tak tvorbě plísní.

Skladování cibulí mečíků

Místo skladování by mělo být suché a chladné. Samozřejmě, pokud je to možné, je nejlepší skladovat gladioly ve sklepě. Ale v bytě je lze skladovat v lednici, na lodžii, na parapetech nebo ve skříni na chodbě při teplotě 2 až 8 °C. Je třeba si uvědomit, že při vysoké vlhkosti začne hniloba, a pokud je vzduch příliš suchý, žárovky vyschnou.

Skladování cibulí mečíků

Stav gladiol by měl být kontrolován měsíčně a při prvním náznaku poškození je osušte a odstraňte poškozené exempláře. Po dobu 2-3 měsíců jsou gladioly v klidu a poté začnou klíčit. Aby se zabránilo jejich předčasnému růstu, mělo by být místo skladování tmavé a chladné.

Na jaře některé cibuloviny ještě vysychají. Krátce před výsadbou je třeba je na den zabalit do vlhkého hadříku nebo jednoduše namočit do vody.

namáčení cibulí mečíků ve vodě

Mečíky jsou velmi krásné květiny, které vyžadují pečlivou péči. Pokud budete správně dodržovat všechny rady pro péči o ně, můžete se každý rok těšit z jedinečného, ​​neobvyklého a barevného vzhledu těchto květin ve vašem okolí.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého