Podzimní péče o plamének: zalévání, hnojení, prořezávání na podzim

Clematis jsou liány, které jsou pokryté květy. Krása těchto lián ohromuje oko po celou dobu květu. Tyto rostliny dodají každému koutu vaší zahrady zvláštní, jedinečné kouzlo. Clematis rozhodně potřebuje podporu.

Ne každý se rozhodne zasadit plamének, protože vyžaduje zvláštní vážnou péči. Zejména na podzim, protože nesprávná péče povedou k tomu, že rostlina nebude schopna přežít zimu.

Péče o plamének na podzim

Podzimní péče o tyto liány zahrnuje řez, vláhu dobíjející zálivku a hnojení, preventivní ošetření a úkryt na zimu.

péče o plamének

Horní oblékání

Na začátku podzimu potřebuje réva poslední krmení. Do uvolněné půdy musíte mělce přidat superfosfát a síran draselný, můžete také použít speciální komplexní hnojiva, například Kemira podzim.

Zalévání

Pokud na podzim nedošlo k silnému dešti, pak plamének potřebuje předzimní zalévání. Přelévající rostliny by měly zajistit, aby vlhkost pronikla do hloubky jednoho metru. Před zaléváním se kolem každého keře nalije kbelík humusu a navrch se nasype popel.

Prořezávání plamének

Nejdůležitější činností je prořezávání. To je snad nejtěžší krok během podzimní péče. Podzimní řez plamének je klíčem k úspěšnému kvetení v nadcházející sezóně.

prořezávání plamének

Prořezávání se provádí bezprostředně před zakrytím rostlin na zimu. Před prořezáváním odstraňte z rostlin listy.

Pouze v prvním roce po výsadbě mladé rostliny se všechny plaménky na podzim seříznou stejným způsobem, a to do výšky nejvýše tří oček, tedy asi třicet centimetrů nad zemí.

Musíte vědět, jaké druhy jsou vaše rostliny. Clematis se dělí do tří skupin podle povahy jejich kvetení:

  • Rostliny skupiny 1 nepotřebují každoroční řez a kvetou na větvích z předchozího roku. Tyto plaménky se také nazývají princové.
  • Rostliny skupiny 2 vyžadují malé prořezávání, protože kvetení se vyskytuje na loňských výhoncích a od poloviny léta kvetou květiny na čerstvých větvích. Větve těchto rostlin, které kvetou v létě, jsou odříznuty o jednu třetinu. Mladé výhonky se ponechávají ve výšce asi dvou metrů.
  • Skupina 3 Clematis potřebuje silné prořezávání. Tyto odrůdy kvetou pouze na nových výhoncích. Seřezávají se každý rok na podzim do výšky dvou pupenů od země.

diagram prořezávání plamének

Vlhkost a teplo pod zimním přístřeškem přispívají k rozvoji chorob rostlin. Proto by se nějakou dobu před zimním úkrytem měla provádět prevence proti chorobám rostlin přípravky, jako je roztok směsi Bordeaux nebo síran měďnatý. Postřik Fundazolem je účinný. Rostlina a půda v místě její výsadby podléhají zpracování.

Příprava plamének na zimu

Clematis rozhodně vyžadují úkryt na zimu, jinak nemusí přežít zimní mrazy. Zakryjte vinnou révu bezprostředně před nástupem stabilního mrazivého počasí k tomu vyberte jemný suchý den. Včasné zakrytí může vést ke zvlhnutí rostlin.

příprava plamének na zimu

Stupeň úkrytu závisí také na příslušnosti k jedné ze tří skupin těchto rostlin. U rostlin třetí skupiny zůstávají po seříznutí malé zbytky větví. Pro takové plaménky stačí mulčovat suchou úrodnou půdou, rašelinou, kompostem, humusem nebo směsí popela a písku do výšky 15 cm.

kopcovitý plamének

Všechny plaménky bez výjimky musí být kopcovité.

Pro rostliny první a druhé skupiny je nutný větší úkryt, protože mají stále objemnou nadzemní část.

Zbývající části větví vinné révy se opatrně odstraní z podpěr a ohnou se k zemi a otočí je kolem keře.

úkryt plamének na zimu

Pod větve jsou umístěny suché desky, smrkové větve, suché listí a pěnový polystyren. Poté dobře přikryjte smrkovými větvemi, suchým listím nebo rašelinou. Nad takto připravenou rostlinu se instaluje jakýsi rám, použijí se dřevěné bedny nebo se zajistí bouda ze suchých větví a pokryje se prodyšným netkaným agrovláknem. Agrovlákno můžete posypat malou vrstvou zeminy. Při zakrývání plaménků nezapomeňte nanést jed na myši.

Nejlepším úkrytem je samozřejmě přes zimu sníh, snažte se ho co nejvíce naházet na místa, kde rostou plaménky.

přikryjte plamének na zimu

S nástupem jara se úkryt postupně odstraňuje, aby si plamének zvykl na čerstvý vzduch a ostré slunce. Zajistěte přístup čerstvého vzduchu vytvořením několika otvorů.

Pokud i přes veškerou snahu plamének v zimě utrpěl, neměli byste ho hned vytrhávat. Tato poměrně silná rostlina může obnovit růst i ze zbývajících kořenů během 2-3 let.

Správná podzimní péče a správné zazimování vám zajistí krásné a bohaté kvetení během příštího léta.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého