Práce na zahradě a zeleninové zahradě v listopadu

Zdálo by se, že v listopadu, kdy je sklizeň, záhony jsou vyryté a někde je dokonce první sníh, už se na místě nedá nic dělat. To ale pro pravého letního obyvatele zdaleka neplatí, i na konci podzimu bude ve venkovském domě a na zahradě spousta starostí. V tomto článku se podíváme na nejdůležitější listopadové práce na letní chatě.

Předzimní setí a výsadba

Před zimou vysévejte zelení (listový salát, bylinky, petržel, špenát atd.), cibuli a česnek, chladu odolnou zeleninu (řepa, mrkev, zelí), zimovzdorné keře a stromy (jeřabina, kalina, hloh, líska, dub, jalovec, dřišťál), stejně jako takové okrasné plodiny, jako jsou petrklíče, akvilgie a delphinium.

Obvykle v listopadu je svrchní vrstva půdy již zmrzlá a není vhodná k vyplnění zasetých brázd. Proto se doporučuje připravit půdu pro tyto účely předem (lze ji skladovat v pytlích a kbelících při kladné teplotě). Pokud nemáte půdu, můžete použít rašelinu nebo suchý písek. Při výsadbě sazenic v listopadu je nezapomeňte řádně zalít, přihnojit a zamulčovat kruh kmene stromu.

Zpracování a čištění stromů

Na začátku měsíce se doporučuje vyčistit kmeny stromů od:

  • chytací pásy;
  • stará kůra a lišejníky;
  • hnízda hlohu a zlatoocasu;
  • zbývající shnilé plody a nemocné listy.

Kromě toho by měla být zahrada ošetřena proti škůdcům, kteří rádi zimují v kůře stromů a v kmenech stromů. K tomu můžete použít močovinu rozpuštěním 700 gramů drogy v 10 litrech vody.

Ochrana stromů před spálením sluncem a hlodavci

Důležitá je také péče o ochranu stromů před jarním úpalem, poškozením mrazem a hlodavci. K tomu je třeba kmeny stromů vybělit a svázat.

Začněme bílením je to bílá hmota na bázi hlíny, kterou si můžete připravit sami, nebo si v obchodě koupit speciální akrylovou barvu na ovocné stromy. Vápno nanášejte na kmen v rovnoměrné vrstvě na bázi kosterních větví (ta je vysoká cca 1,7 m) při teplotách nad nulou. Pokud se vápno během zimy smyje, pak je třeba koncem února nebo začátkem jara kmeny stromů znovu natřít.

Od zajíců a myší s ostrými zuby, pytlovina, staré punčochy nebo punčochy, netkaný materiál (lutrasil, střešní lepenka) nebo prostě hustá tkanina poslouží jako vynikající ochrana kufru. V tomto případě by měl být postroj prohlouben do země a posypán zeminou – bude to spolehlivější a hlodavci se rozhodně nebudou plazit do kufru.

Poškozený strom

Příprava semen a řízků

V listopadu si můžete připravit semena pro jarní výsev (dub, kaštan, derain, dřišťál, euonymus), roztřídit je a sáčky označit štítkem. A také řezat řízky na jarní roubování, které už koncem podzimu docela zdřevnatěly a trochu ztvrdly.

Nejlepší je sbírat nejvíce vyvinuté a silné výhonky (více než 5 cm), umístěné uprostřed koruny. Řezané řízky můžete skladovat:

  1. ve sklepě nebo suterénu v písku nebo plastovém sáčku při teplotě vzduchu 0-1 stupňů Celsia, pravidelně větrat místnost;
  2. hluboko pod sněhem (teplota je tam asi 0 stupňů), zabalte řízky do igelitového sáčku a přidejte do něj malé množství sněhu.

Předzimní zálivka

Stromy a keře potřebují vodu nejen v horku, ale i v zimě. Nedostatek vláhy v půdě ohrožuje kořeny a koruny stromů v zimě promrzáním. Vláhu nabíjející závlaha je proto jednou z důležitých podzimních činností, která se provádí koncem října – začátkem listopadu v závislosti na počasí a regionu, ve kterém žijete.

Hlavní je zalévat půdu, než zamrzne. Doporučená hloubka vlhkosti je 1,5-2 metry. Stromy a keře by měly být zalévány podle projekce koruny v následujících poměrech:

  • u mladých stromů (do 5 let) aplikujte 40-60 litrů vody;
  • Dospělé rostliny vyžadují 150-200 litrů vody.

Důležité: Zimní zalévání byste neměli provádět na hlinitých půdách a v nížinách. Několik dní po zavlažování se doporučuje mulčovat kruhy kmene stromů například směsí zeminy, kompostu, pilin a slámy, která dokonale zadržuje vlhkost v půdě a chrání kořenový systém před chladem a větrem .

Zalévání zahrady a zahrady vodou

Vinice

Na konci října – začátkem listopadu (po nastolení negativních nočních teplot) by měly být odříznuty nezralé části výhonků a zbývající by měly být postříkány 5% roztokem síranu měďnatého, aby se zabránilo chorobám.

Vinnou révu musíte zakrýt poté, co teplota vzduchu dosáhne -4…-6 stupňů a půda promrzne, aby rostliny měly čas ztvrdnout. Ale je lepší zakrýt slabé a špatně vyzrálé roční sazenice před nástupem mrazů.

Před ukrytím musí být réva odstraněna z mřížoviny, ohnuta k zemi a sevřena kolíky nebo sponkami. Nejprve se doporučuje zakrýt hrozny polypropylenovým sáčkem, který bude fungovat jako další prvek zadržování tepla z půdy. Poté zakryjte vrstvou zeminy (alespoň 10 cm na výšku od vinné révy) a navrch přikryjte jakýmkoli prodyšným materiálem, který nepropouští vlhkost. Výborně se osvědčily hydrobarrier, lutrasil o hustotě 60 g/m2 a agrofibre. Přístřešek musí být zajištěn dostupným materiálem, aby jej neodfoukl vítr.

Růže úkryt v zimě

Práce v květinové zahradě

Větve rododendronů a hortenzií by měly být ohnuté k zemi a pokryty listím nebo jehličím. Nahoru můžete položit smrkové větve, dobře drží sníh. Na alpském kopci na něj odhazujte sníh lopatou a jehličnany, které na něm rostou, svažte pytlovinou.

Když se země začne pokrývat zmrzlou kůrou, musíte zakrýt růže a plamének. Nejlepším úkrytem je nainstalovat rám z oblouků nebo krabic přes rostliny, které musí být pokryty řemeslným papírem a pokryty fólií nahoře, zajištění jeho okrajů kolíky nebo přitlačení něčím těžkým.

Když teplota stoupne, měl by se takový přístřešek mírně otevřít a větrat, jinak květiny uhnívají. Pokud však nemáte možnost neustále sledovat změny teplot a znovu se vrátit do dače, je lepší postavit další přístřešek.

Pro začátek například zasypte květiny humusem, zakryjte je jakýmkoliv materiálem, který zadržuje sníh, nebo dřevěnými bednami s velkými mezerami a navrchu je přikryjte listím.

Výše popsaných listopadových prací je jen minimum. Kromě toho je potřeba prostor vyčistit od nečistot, zahradní nářadí a nářadí uklidit a vydezinfikovat, protože… Mohou na nich zůstat larvy škůdců a patogeny. Umístěte návnady na myši do domu a stodoly, zakryjte hromadu kompostu vrstvou listí (30-40 cm), nainstalujte krmítka pro ptáky atd. Každý zahradník se sám rozhodne, co přesně potřebuje na svém pozemku na konci podzimu udělat, a naše doporučení vám pomohou, aby vám nic neuniklo.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého