Příprava půdy pro sazenice na podzim vlastníma rukama

Jakou půdu bych měl použít na jaře pro výsadbu sazenic? Každý letní obyvatel se rozhoduje sám za sebe. Ale jaká půda je vybrána pro výsadbu sazenic, určí její další vývoj a jakou úrodu získáte na konci sezóny.

Hotovou zeminu pro sazenice koupíte v zahradnických obchodech, nyní je jich obrovský výběr. Výhodou hotové směsi je, že nevyžaduje další zpracování – dezinfekci. Vykupovaná půda má i nevýhody – některé půdní směsi mají velmi špatné složení, skládají se pouze z vysokohorské a nízko položené rašeliny, doplněné hnojivy. Proto při nákupu půdy pro sazenice v obchodě věnujte pozornost jejímu složení.

Pokud si přejete, můžete se postarat o přípravu půdní směsi pro setí jarních sazenic na podzim a připravit si ji sami na vaší letní chatě.

Čas připravit půdu pro sazenice

Při přípravě půdy je velmi důležité dodržovat termíny. Nejlepší čas bude po prvním mrazu na konci podzimu, ale neměli byste čekat, až půda začne mrznout. V této době jdou červi a škůdci hlouběji do země na zimu a v půdě připravené pro sazenice nebude žádný hmyz ani červi.

Složení půdy pro sazenice

Půda pro sazenice musí být úrodná, lehká a volná a také dobře absorbovat vlhkost. Nesmí obsahovat patogenní mikroorganismy. Úroveň kyselosti půdy pro sazenice by měla být od 6,5 do 7 jednotek, což znamená, že je neutrální.

Základem půdy by měla být země. Za nejcennější je považována lesní půda sbíraná u kořenů olše, lípy, javoru, břízy, osiky nebo tam, kde roste kopřiva (přírodní antiseptikum) nebo jetel. Tato půda není infikována škůdci a chorobami zeleninových plodin. Jedinou nevýhodou lesní půdy je, že je těžká, a proto je třeba ji kypřít.

Pokud to není možné a musíte si vzít půdu ze svého zahradního pozemku, doporučuje se dodržovat některá pravidla. Takže například půda ze zahradního záhonu a zejména ze skleníku je chudá, protože během sezóny z ní zahradní rostliny již všechny živiny vstřebaly. Navíc přes léto hromadí mnoho škůdců a jejich larev, které přezimují v půdě, a také patogenů různých chorob. Proto před použitím takové půdy jako půdy pro sazenice musí být dezinfikována.

Je také důležité zvážit střídání plodin. Půda ze zahrady, kde rostly luštěniny (hrách, sója, fazole), je považována za dobrou, je obohacená dusíkem a prakticky se v ní nevyskytují škůdci.

Nasbíraná půda se musí prosít (oka síta 5-6 mm), aby se odstranily případné larvy hmyzu, kořínky trávy, kameny a listí a také žížaly.

Aby byla půda volná, lehká a výživnější, přidejte do půdy následující:

  • dobře rozložený kompost (rostlinné zbytky, potravinový odpad, organická hnojiva);
  • humus (těžce rozložený hnůj);
  • listový humus (spadlé listy stromů a keřů, které hnily 1-2 roky);
  • shnilé piliny (ne čerstvé).

Písek a rašelina také dodávají půdě volnost a dobře absorbují vlhkost, takže takové složky lze také přidat do připravené směsi.

Do připravené půdní směsi můžete přidat i anorganické složky jako perlit nebo vermikulit, které také dobře kypří půdu, zabraňují okyselení půdy, absorbují vlhkost a postupně ji uvolňují rostlinám.

Humus

Aby byl připravený substrát výživný, je vhodné přidat malé množství minerálních hnojiv, jako je superfosfát, močovina, síran draselný nebo nitroammofoska (komplexní hnojivo). Množství závisí na tom, které sazenice zeleniny budou do této půdy vysazeny.

Takže do půdy (na 10 l) pro lilky (rajče, lilek a pepř) musíte přidat 70-80 g superfosfátu, 10 g močoviny a 20 g draslíku pro okurky přidejte 10-20 g superfosfátu, 10 g dusičnanu draselného a amonného. Pod zelí se do kbelíku s půdou přidá 20 g superfosfátu, dusičnanu amonného a dolomitové mouky.

Pro obohacení směsi půdy můžete přidat ptačí trus (vysoce koncentrované hnojivo). Na 10 litrů půdní směsi stačí přidat 70 g ptačího trusu. Ale stále je lepší přidat shnilý ptačí trus jako humus.

Kamnářský popel je také dobré a dostupné přírodní hnojivo pro zahrádkáře, obsahuje mnoho mikroelementů (draslík, fosfor, vápník a další) nezbytných pro vývoj sazenic. Obvykle se na 10 litrů půdy přidá 1 šálek popela z kamen.

Půda s hnojivy

Příprava půdy pro sazenice

Když jsou všechny přísady do půdy připraveny, můžete je začít míchat a připravit půdní směs pro sazenice. Můžete vytvořit univerzální půdu, která bude v zásadě vyhovovat každé plodině. Jeho složky: zemina, humus, rašelina, písek v poměru 3:2:1:1. Humus lze nahradit kompostem nebo komerčním vermikompostem a písek pilinami.

Pro každou plodinu je ale lepší vytvořit si vlastní půdu. Je důležité vědět, že půda v každé připravené půdě by měla tvořit 25-50% a zbytek by měly být ostatní složky.

  1. Pro sazenice okurek, cuket, dýní a vodního melounu se nejlépe hodí složení 1 dílu půdy a 1 dílu humusu (nebo kompostu), musíte také přidat 1 sklenici dřevěného popela.
  2. Pro sazenice lilek (rajčata, paprika, lilek) by se půda měla skládat z 1 dílu trávníkové zeminy, 1 dílu humusu (lze nahradit rašelinou nebo kompostem) a 1 dílu písku (nebo shnilých pilin).
  3. Složení půdy pro sazenice zelí, cibule, celeru se skládá ze 2 dílů trávníkové půdy, 1 dílu humusu nebo kompostu a 1 dílu písku (nebo shnilých pilin), do kbelíku s půda, pokud sázíte sazenice zelí, můžete nahradit popel přidat 1 šálek vápna.

Biohumus (vermikompost)

Je lepší smíchat všechny složky pro půdu ve velké nádobě, a pokud se to stane v letní chatě, můžete jednoduše rozložit 2 metry filmu. Je vhodné promíchat každých 10 litrů zeminy zvlášť, můžete tak zeminu promíchat důkladněji.

Dezinfekce půdy

Důležitým bodem při přípravě vlastní půdy pro sazenice je její povinná dezinfekce, zejména pokud je půda (hlavní část půdy) odebrána ze zahradního lůžka. Pokud se to zanedbá, pak sazenice, i když se objeví, mohou zemřít nebo se špatně vyvíjet. Zvažme nejoblíbenější metody dezinfekce půdy.

Leptání

Nejjednodušší způsob dezinfekce půdy je její ošetření manganistanem draselným (leptání). K přípravě roztoku budete potřebovat 3 gramy manganistanu draselného na 10 litrů vody. Tento růžový roztok je třeba vydatně nalít na půdu, po chvíli je nutné půdu zalít obyčejnou vodou.

Permangantsovka draselná

Půdu lze také ošetřit biologickými fungicidy:

  • „Fitosporin“ (1 polévková lžíce roztoku na 10 litrů vody);
  • „Bajkal“ (125 g na 10 litrů vody);

  • „Trichodermin“ (smíchejte 1 gram s 1 kg půdy);

  • „Alarin“ (1 tableta na 5 litrů vody).

Tyto přípravky obsahují prospěšné bakterie, které bojují proti škodlivým mikroorganismům a pomáhají zlepšovat stav půdy.

Tepelné zpracování

Jedná se o napařování, kalcinaci nebo zalévání půdy vroucí vodou. Při kalcinaci se zemina rozprostře na plech v malé vrstvě (do 5 cm), postříká trochou vody a vloží do trouby na 30 minut (při teplotě 70–90 °C). Zeminu můžete umístit do plastového sáčku pro kalcinaci v mikrovlnné troubě, můžete ji udržovat po dobu 5 minut na maximální výkon. Při napařování se půda udržuje v cedníku ve vodní lázni po dobu 10 minut.

Po tepelném zpracování však všechny mikroby, škodlivé i prospěšné, umírají a půda se stává neživou. Proto bude muset být taková půda osídlena prospěšnými bakteriemi sama o sobě.

To lze provést pomocí Fitosporinu nebo Bajkalu. Ale aby se živé bakterie, které jsou v těchto přípravcích, aktivovaly, musíte si nejprve připravit koncentrovaný roztok (100 mg na 0,5 litru vody) a nechat den působit. A teprve potom můžete „mrtvou“ půdu zalévat prospěšnými bakteriemi.

Sterilní půdu můžete obohatit i o užitečné mikroorganismy pomocí vermikompostu, jehož 1 kg se přidá do kbelíku zeminy před výsadbou sazenic.

Zmrznutí země

Připravená zemina se vloží do pytlů nebo krabic a vyjme se do chladu (více než -15°C). Uchovávají se asi týden v chladu a na další týden se vrátí do tepla. Toto se několikrát opakuje. Pokud není možné vynést připravenou půdu ven, můžete k zmrazení použít mrazák, ale budete to muset udělat v malých dávkách.

Pokud se chystáte přidat vermikompost do půdy, mělo by to být provedeno na jaře před výsadbou sazenic, protože když půda zmrzne, užitečné bakterie vermikompostu zemřou. Měli byste vědět, že plísně při nízkých teplotách neumírají, takže k jejich zničení je nutné použít jinou metodu.

Skladování půdy

Připravená půda se až do jara skladuje v dezinfikovaných nádobách. Sáčky se otřou přídavkem bílé a dřevěné krabice se ošetří roztokem manganistanu draselného.

Zeminu můžete skladovat v kůlně, na zahradě (horní část zakryjte fólií, aby nevyschla nebo nezvlhla) a dokonce i na balkoně. Pokud je připravená půda skladována v chladu, na jaře 2-4 týdny před výsevem semen pro sazenice by měla být přenesena do teplé místnosti.

Zemina v pytlích

Tím, že si půdu pro sazenice připravíte vlastníma rukama, si můžete být jisti kvalitou půdy, a to bude klíčem k vysoce kvalitní sklizni. Hlavní věc je dodržovat výše popsaná pravidla a uspějete.

Rating
( No ratings yet )
Zahrada – tipy a nápady pro každého